Nabídka aktivit pro rodiče – třída Kočičky (velké děti)

Kniha studnice moudrosti

Dnešní inspiraci na aktivity s dětmi začnu citátem od Alberta Einsteina:

“Pokud chcete, aby byly vaše děti inteligentní čtěte jim pohádky. Pokud chcete, aby byly ještě inteligentnější, čtěte jim více pohádek.”

– povídejte si s dětmi o knihách, čtěte jim, prohlížejte knihy, vyhledávejte v knihách

– seznamte děti s tím, kdo knihy píše (spisovatel – vytleskat 3x) a kdo do knih kreslí,

maluje (ilustrátor – vytleskat 3x)

– vysvětlete jim rozdíl mezi knihovnou a knihkupectvím

– druhy knih – atlasy, encyklopedie, pohádky, kuchařky….. (podle toho jaké knihy máte doma)

  • písnička na melodii písně Holka modrooká – “Knížka pohádková musí zůstat jako nová, knížka pohádková musí hezká být. Ani talíř, ani šťáva na knížku se nepokládá, knížka pohádková musí hezká být”
  • báseň – “Abeceda to nic není, kdo by se jí bál?Já vás vezmu do učení Á,bé,cé dé a tak dál. Z písmenek se složí slova, z vět se složí celý svět, ten kdo umí abecedu, bude všemu rozumět.”
  • na papír A4 napsat písmenka slova KNIHA + na malé lístečky písmenka slova KNIHA (4xK, 5x N, 3x I,2x H a 5x A) lístečky rozmístit po bytě a dítě hledá písmenko, které vy, jako rodič, určíte – můžete ukázat na kartě, pokud dítě neví jak písmenko vypadá. Až děti najdou všechny lístečky složíte z velkých karet slovo KNIHA.
  • hra “Na domečky” – každé písmenko ze slova kniha má svůj domeček (můžete např. jednotlivé místnosti v bytě) a děti navštěvují písmenka v domečku. Př. písmenko K má domeček v kuchyni, písmenko N má domeček v pokojíčku, písmenko I má domeček v obýváku atd. No a rodiče směrují děti: děti vycházeji např.z kuchyně kde má domeček písmenko K – písmenko K šlo navštívit písmenko I. Písmenko I šlo navštívit písmenko N, atd. (vždy dejte do ruky dítěti jako pomůcku lísteček s písmenkem, které má jít navštívit) Písmenko vždy v každé místnosti umístěte na viditelné místo, aby dítě vidělo, zda správně došlo do domečku.
  • cvičení s knihou – dáme knihu nad hlavu, před sebe, ukláníme se ze strany na stranu s knihou nad hlavou, přendaváme knihu kolem těla, chodíme s knihou na hlavě
  • rýmujte
  • hledejte slova nadřazená a naopak (svetr, bunda, kalhoty= oblečení,postel, skřín, stůl= nábytek a naopak nádobí=talíř, hrnek,miska,………)
  • hádanky nejen o knihách
  • výtvarné nebo pracovní aktivity můžete vyhledat na internetu, nejlepe na https://cz.pinterest.com/


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *